poniedziałek, wrzesień 20, 2021
Acy.pl

Żółwie kojarzą się zwykle z miłymi, acz lekko powolnymi stworzeniami, których byt ogranicza się do obojętnego jedzenia sałaty bądź spoglądania w dal. Mówimy tutaj rzecz jasna o zwierzętach hodowanych w warunkach domowych. Prawda bowiem jest taka, iż gady te żyjące w naturalnym środowisku to stworzenia, które zadziwiają biologów a także licznie wykorzystywane są przez ludzi do nad wyraz dziwacznych celów.

żółw jaszczurkowaty

Żółw jaszczurkowaty – zdjęcie ze strony Terrarium.com.pl

A w rzeczywistości – mogą być szczególnie charakterne.  Żółw jaszczurkowaty między innymi – pojawiający się od Kanady, aż po północne teremy Ameryki Południowej – uznawany był swego czasu za doskonałego poszukiwacza topielców (zwierzę wkładano do rzeki, a w miejscu w którym się zatrzymał – zaczynano szukanie zwłok topielca). To niespotykane zatrudnienie żółwia w charakterze „zwierza tropiciela” zależne jest rzecz jasna od jego właściwej specyfiki. Okazuje się bowiem, że żółw jaszczurkowaty uzależnia swoją aktywność od typu nasycenia. Rzecz jasna, typ ten nie bywa już wykorzystany do wyszukiwania topielców, mimo wszystko jego średnio przyjemna przeszłość „zawodowa” nie zniechęca pasjonatów takich nietypowych, wyjątkowo charakterystycznych zwierząt.

Sympatyków nie odstrasza też to, iż żółw jaszczurkowaty jest czworonogiem niezwykle groźnym oraz zupełnie aspołecznym – zdarzały się nawet przypadki, że zwierzęta te czując niebezpieczeństwo odgryzały własnym właścicielom kawałek ręki. Prawdopodobnie więc na to, że sympatyków typu pociąga w żółwiach jaszczurkowatych zadziorny charakter a także groteskowy, nie tuzinkowyn, powodujący skojarzenia z przedziwnym bądź to, że są tak inne od leniwego, spokojnie spożywającego sałatę, „typowego” żółwia stepowego.

Leave A Response