piątek, styczeń 28, 2022
Acy.pl

Yorkshire Terrier to rasa psa, który cieszy się bogatą i ciekawą historią. Yorkshire Terriery powstały w połowie XIX wieku i chociaż dziś mogą wyglądać rozkosznie, niegdyś ich przeznaczeniem i zadaniem było tępienie myszy i szczurów w domach biednych rzemieślników i robotników. Dawniej na posiadanie tej rasy psa mogły sobie pozwolić tylko osoby z niższej klasy społecznej w celu ochrony ich mienia i dobytku przed plagą gryzoni. Yorkshire Terrier był typem psa myśliwego, stworzonego do polowań na gryzonie. Nazwa tej rasy pochodzi od hrabstwa Yorkshire, na północy Wielkiej Brytanii, w którym był hodowany. Dziś życie Yorkshire Terriera wygląda nieco inaczej. Dziś są to psy do towarzystwa, psy ozdobne, które mają rozkoszny wygląd i o których nikt nie pomyślałby, że mogłyby być przeznaczone do tępienia myszy czy szczurów.

York pies Max - właściciel Darek

York pies Max – właściciel Darek

Yorkshire Terrier jest zaliczany do rasy psów miniaturowych. Należy pamiętać, że zanim wkroczył na salony był typem psa myśliwego i ten zamysł psa myśliwca ma do dziś, w postaci wymagającego i zarazem zdecydowanego charakteru. Wbrew wszelkim pozorom Yorkshire Terrier nie jest typem psa tylko do ozdoby, kruchego i bezbronnego, ale jest psem wymagającym bardzo dużej uwagi i poświęcenia ze strony swoich opiekunów, psem – o bardzo dużej inteligencji i dużej dawce energii i sprytu.

Pies Yorkshire Terrier Max

Pies Yorkshire Terrier Max

Yorkshire Terrier należy do rasy psów o budowie lipoidalnej. Bardzo ważnym i zarazem mocnym atutem tych psów jest ich sierść, która w dużym stopniu odróżnia je od innych psów. Imponujący jest ich długi, a zarazem delikatny włos przypominający budową włos ludzki, który stale rośnie. Jednakże aby sierść Yorkshire Terriera była powodem do dumy musi być on odpowiednio zadbany, co za tym idzie należy zadbać o jego prawidłowe odżywianie i zdrową kondycję. Prawidłowa pielęgnacja, dobrze zbilansowana dieta, i uwaga poświęcone psu są niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju. Ważne są regularne kąpiele, mycie specjalnymi środkami, kontrola uszu, by Yorkshire Terrier mógł stale cieszyć się zdrowym wyglądem i kondycją, gdyż należy do rasy psów szczególnie narażonych na działanie czynników zewnętrznych. Jeżeli chodzi o umaszczenie psów to jest ono ciemne, stalowo – złote ale występuje także srebrno – złote. Masa ciała tych psów nie przekracza 3.5 kg. Jeżeli chodzi o długość życia Yorkshire Terrier żyje nawet ponad 15 lat, jednakże by tak się stało wymagają one szczególnej ochrony przed skutkami procesu starzenia.

Pies York wabi się Amy - właścicielki Emcia i Jola

Pies York wabi się Amy – właścicielki Emcia i Jola

Rasa Yorkshire Terrier ma znacznie słabszy węch aniżeli inne rasy psów. W związku z tym wymagają one odpowiedniego doboru karmy o wysokiej smakowitości. Charakterystyczną cechą tej rasy psów jest także delikatna szczęka oraz szerokie mocne zęby, które są częstą przyczyną wizyt w lecznicy z powodu chorób przyzębia. Yorkshire Terrier charakteryzuje także brak podszerstka, co oznacza wyrastanie każdego włosa z oddzielnego meszka włosowego, co dla porównania można dodać, że u innych psów z jednego meszka wyrasta zwykle od 3 do 5 włosów. Skóra Yorkshire Terriera jest bardzo delikatna i bardzo podatna na wszelkiego rodzaju urazy czy niekorzystne czynniki, także środowiskowe takie jak deszcz czy wiatr.

yorkshire terrier

Yorkshire Terrier Dafi – właściciel Iwona

Yorkshire Terrier pomimo niewielkiego wzrostu jest psem o bardzo silnym usposobieniu. Jego zwarta i dumna postawa sprawia wrażenie dużej pewności siebie. Jego pochodzenie sprawia, że należy do psów o bardzo silnym, dominującym charakterze. Yorkshire Terriery są psami, które bardzo lubią zabawę i wszelką aktywność. Nie należą do typu psów agresywnych a wręcz przeciwne są bardzo miłe, towarzyskie i bardzo lubią spędzać czas w towarzystwie ludzi także dzieci. Są psami bardzo przywiązanymi do właścicieli co za ty idzie mogą być nieufne wobec obcych. Yorkshire Terriery są psami energicznymi, żywiołowymi, lubiącymi zabawę. Chętnie współpracują z innymi, są posłuszne ale musi być to poprzedzone odpowiednią motywacją i odpowiednim prowadzeniem od szczeniactwa. Chcąc szkolić Yorkshire Terriera należy pamiętać o stanowczości, a zarazem delikatności okazywanej tym wymagającym i wyjątkowym zwierzętom.

1 Comment

  1. detektyw 4 lutego 2017 at 10:19

    Uwielbiam yorki. Dzięki za pomocne rady, które będę miał na uwadze.

Leave A Response