poniedziałek, wrzesień 20, 2021
Acy.pl

Dla dzieci – czworonogi te to głównie „tutptusie”, miłe, lubujące się w leniwym wcinaniu jabłek zwierzęta domowe. A dla ogromnych sympatyków gatunku – takie najważniejsze, to rzecz jasna żółwie z Galapagos.  Żółw słoniowy, ponieważ o tym gatunku oczywiście piszemy, był do obecnych czasów ogromna atrakcją turystyczną Wysp Galapagos, a dla mieszkańców ten wyjątkowy zakątek świata – nie drogim i zasadniczym miejscem pożywienia.

żółw słoniowy

Żółw słoniowy – zdjęcie ze strony Biurorekordow.pl

Na szczęście, tymi dużymi gadami w odpowiednim czasie zainteresowali się osoby zajmujące się ochroną gadów, którzy zabiegali o to, aby gatunek żółwia słoniowego objęty został ogólną osłoną.  Żółw słoniowy, egzystujący dobrych warunkach dożyć może nawet 300 lat, dojrzałość płciową osiąga w wieku lat 40. Wielkość bytowa jest współmierna do rozmiarów takiego kolosa – najczęściej, dorosły żółw słoniowy posiada masę aż 200 kilogramów, a największy, złapany okaz osiągał wielkość praktycznie trzech metrów oraz osiągał wagę niespełna tonę.

Ogromne rozmiary oraz uregulowania prawne – na szczęście – uniemożliwiają organizowanie prywatnych, mieszkaniowych hodowli tych wspaniałych gadów. Państwowa ochrona gadów zapobiega też polowaniom (przed określeniem takich kluli, żółw słoniowy bywał zazwyczaj traktowany jako żywa konserwa). Na nieszczęście, żółw ten jest notorycznie zagrożony wyginięciem, a dobrym na to dowodem jest informacja, że z 14 potwierdzonych gatunków już trzy uważa się za wymarłe.

Leave A Response