sobota, Lipiec 20, 2019
Acy.pl

Kapturnica to wysoki, unikalny kwiat pochodzący z terenów Ameryki Północnej. Przypominają one wyskoki (sięgający niekiedy nawet metr wysokości) dzbany pokryte częściowo specjalnym kapturkiem. To właśnie od tego kapturka pochodzi ich nazwa. Posiadają one dosyć duże kwiaty o ciekawym kształcie. Mogą występować w kolorze białym żółtym, czerwonym lub zielonym. Ponadto posiadają charakterystyczne słupki o lekko parasalowatym kształcie. W środowisku naturalnym bardzo często rosną one w większych skupiskach. Szczególnie dobrze rozwijają się na ternach podmokłych i bagiennych. Tworzą one bardzo piękny, i atrakcyjny kwietny krajobraz. Dla wielu gatunków owadów niestety śmiercionośny.

Kapturnica - źródło obrazka Wikipedia.org

Kapturnica – źródło obrazka Wikipedia.org

Kapturnica należy do gatunków roślin owadożernych. Wabi ona swoje ofiary znajdującym się na kielichu nektarem. Kiedy niczego nie świadomy owad zwabiony tym nektarem przysiądzie chociażby na skraju kielichach, nie jest już w stanie wydostać się z pułapki kapturnicy. Wpada on do środka wspomnianego dzbana, z którego nie jest już w stanie się wydostać. Może on oczywiście podejmować liczne próby, jednak śliskie ściany wewnętrzne kielicha oraz lepki nektar uniemożliwiający mu wydostanie się z jego środka. Wszelkie podejmowane próby są więc daremne i prowadzą jedynie do zmęczenia owada. Staje się on coraz słabszy. Jego sytuacji nie ułatwia znajdująca się zazwyczaj we wnętrzu kielichach woda. Jest to prostu woda deszczowa (pamiętajmy, ze kapturnice lubią tereny podmokłe). Następnie soki trawienne produkowane przez roślinę rozpuszczają ciało owada i przekształcają je w płynną postać, aby były ono gotowe do spożycia dla tej owadożernej rośliny. Taki posiłek zaopatruje roślinę we wszelkie niezbędne składniki odżywcze.

Tereny podmokłe w środowisku naturalnym to nie jedyne miejsce, w którym można spotkać kapturnice. Bardzo często możemy je także zobaczyć w wielu domowych donicach, szklarniach czy ogrodach botanicznych. Traktowane są zarówno jako rośliny ozdobne, ale też terrariowe czy doniczkowe. Coraz częściej możemy je także spotkać w bardzo wielu działkowych czy domowych ogródkach. Warunkiem ich uprawy jest wtedy przede wszystkim zapewnienie im właściwego przezimowania.

Leave A Response