sobota, Lipiec 20, 2019
Acy.pl

Mazury z uwagi na swoją niezwykłą rzeźbę terenu przyciągają przede wszystkim osoby, spragnione przygody na falach w żeglarskim rzucie. Ponieważ Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to naturalne kanały i przepiękne jeziora, dlatego rokrocznie na Mazury przyjeżdżają setki ludzi. Najsłynniejsze na Mazurach są dwie trasy. Jedna z nich zaczyna w Giżycku i kończy w Węgorzewie, zaś druga zaczyna się w Mikołajkach i kończy w Rucianem Nida. Pierwsza trasa to trzydzieści kilometrów odległości między miejscowościami.

Jezioro Narty - źródło obrazka WIkipedia.org

Jezioro Narty – źródło obrazka WIkipedia.org

Przez krótki odcinek początkowy płynie się jeziorem Niegocin, później wpływamy do Kanału Łuczańskiego, z którego rozciąga się przepiękny widok na zamek krzyżacki z połowy dziewiętnastego wieku. Następnym etapem trasy jest jezioro Kisajno. Kisajno to jezioro należące do kompleksu jezior Mamry. Następnie mija się szereg małych i dużych wysepek, które z punktu widzenia ekologii stanowią rezerwaty przyrody. Na trasie mija się również Królewski Róg. Następnym etapem jest jezioro Dargin, gdzie głębokość wody pod pokładem może wynosić nawet trzydzieści pięć metrów. Największa głębia, z jaką będziemy mieć do czynienia podczas tej żeglugi to czterdzieści jeden metrów właśnie na Mamrach. Istotne też z punktu widzenia podróżowania tą trasą będzie wysepka, która nosi nazwę Mała Kępa.

Jezioro Wielkie Partęczyny - źródło obrazka Wikipedia.org

Jezioro Wielkie Partęczyny – źródło obrazka Wikipedia.org

W zasadzie z geologicznego punktu widzenia nie jest ona wyspą, ale łachem mielizną. Niemniej jej zagadkowość dla turysty może polegać na tym, że na niej znajduje się grobowiec Augusta Quednaua. Z jeziora Mamry, ale tego właściwego, a nie z kompleksu jezior pod tą samą nazwą przesuwamy się dalej na rzekę Węgorapę. Jest to jedna z trzech największych rzek na terenie Mazur, która łączy się pod Wystruciem i tworzy Pregołę. Następny po kilkudziesięciu metrach jest Kanał Węgorzewski, jeden z największych na Mazurach, który ma za zadanie nieco skrócić meandry i zakola Pregoły. Tym samym docieramy do Węgorzewa, które jest naszą metą na trasie rejsu.

Leave A Response