sobota, Lipiec 20, 2019
Acy.pl

Każdy z nas doskonale zna rośliny, mamy z nimi kontakt w zasadzie od początku naszego życia. Mimo to w naszym kraju wciąż niezbyt dobrze znane i czasami wywołujące wręcz grozę są rośliny owadożerne, dzbanecznik. Wiele ludzi wciąż uważa, że są to ogromne kwiaty, które w chwili nieuwagi mogą połknąć im rękę, a jeśli nie – przynajmniej palec. Tymczasem rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Tak naprawdę istoty te hodowane w mieszkaniach są bardzo wrażliwe i wymagają dobrej ręki, aby cieszyć się zdrowiem i radować właściciela. Skoro wiemy już, że jedzą mięso, jak się odżywiają? Rośliny owadożerne, dzbanecznik chwytają zwierzęta dzięki kilku prostym mechanizmom, jak chociażby specjalne liście pułapkowe. Mimo to ich celem nie są chociażby duże istoty kopytne czy nawet mniejsze gryzonie. Tego typu kwiaty upodobały sobie owady, a także skorupiaki czy pajęczaki.

Dzbanecznik - źródło obrazka Wikipedia.org

Dzbanecznik – źródło obrazka Wikipedia.org

Tym samym nie musimy się obawiać, że jeśli położymy na nich palec – odgryzą nam go w jednej sekundzie. Tak naprawdę proces trawienia i nawet połykania jest tu całkiem inny. Rośliny owadożerne, dzbanecznik i jego płyn nie będzie w żaden sposób niebezpieczny dla nas, chyba, że będziemy trzymać w nim wspomniany palec kilka dni. Co ciekawe – spotkanie z rośliną tego typu nie skończy się też zamknięciem pokrywek, jak tylko wyczuje na nas chociażby rękę czy jakąś inną część ciała. Wspomniane pokrywki są nieruchome i zwyczajnie nie zamykają się po złapaniu ofiary. To tylko mit. Pewne kłopoty mogłyby pojawić się, gdybyśmy chcieli zjeść rośliny owadożerne, dzbanecznik. Wtedy produkowane w nich enzymy, które wspomagają procesy rozkładania owadów i innych zwierząt mogłyby nam zaszkodzić.

Pamiętajmy też, że kwiaty tego typu nie parzą i nie szczypią, a już tym bardziej nie gryzą w żaden sposób. Wiele osób ma też pewne obawy, co do tak zwanych rzęsek, które mają muchołówki. Co się stanie, gdy położymy na nich palce, a te po pewnym czasie zaczną się delikatnie zginać, myśląc, że mają do czynienia z ofiarą? Otóż wspomniane rzęski po prostu połamią się na naszym palcu. Dlatego też, jeśli szukamy ciekawego ozdobnika już posiadanego zbioru kwiatów – te owadożerne są interesującym pomysłem.

Leave A Response